Máte vo vašom rozpočte peniaze navyše, ktoré aktuálne nepotrebujete a chceli by ste, aby sa výhodne úročili? Alebo máte záujem pravidelne si odkladať menšiu sumu, ktorá sa vám časom zhodnotí? Ste na správnom mieste! Naša kalkulačka sporenia vám pomôže nájsť najlepšie sporenie pre vašu domácnosť. Vybrať si môžete z niekoľkých typov sporenia:
Pri založení termínovaného vkladu si vyberiete dĺžku fixácie, väčšinou 1 až 6 rokov. Fixácia priamo ovplyvňuje výšku úroku, to znamená, čím dlhšia fixácia, tým viac sa vaše peniaze zhodnotia.
Vkladná knižka funguje na podobnom princípe ako termínovaný vklad a jej úrok sa odvíja od výpovednej lehoty. Výpovedná lehota predstavuje obdobie, po ktorom dostanete vaše peniaze od ohlásenia ich výberu.
Sporiaci účet dnes získate bezplatne pri otvorení osobného účtu v banke. Sporenie prostredníctvom sporiaceho účtu je veľmi jednoduché a máte k nemu neustále prístup cez internet banking. Úroky na sporiacich účtoch bývajú menšie ako úroky na termínovaných vkladoch.
Sporenie pre deti je určené na to, aby pripravilo na budúcnosť tých najmenších. Sú s ním spojené rôzne benefity, napríklad pri narodeninách dieťaťa alebo odmena za dobré vysvedčenie.
Stavebné sporenie je špecifickým typom sporenia. Je možné uzatvoriť ho iba v stavebnej sporiteľni za účelom financovania bývania. Stavebné sporenie je podporované štátom a sporitelia v ňom majú možnosť získať štátnu prémiu. Súčasťou stavebného sporenia je aj poskytovanie stavebného úveru. Viac o stavebnom sporení si prečítate v článku Stavebné sporenie 2020.
Najvýhodnejšie sporenie je prirodzene to, ktoré má najvyšší úrok a vaše peniaze zhodnotí najlepšie. Banky však ponúkajú množstvo sporiacich produktov a nie je jednoduché sa v nich zorientovať. Aj preto sme vytvorili porovnanie sporenia, ktoré vám prehľadne ukáže, kde svoje úspory zhodnotíte najlepšie.
Úrok však nie je to jediné, na čo by ste sa pri hľadaní najlepšieho sporenia mali sústrediť. Dajte si pozor na poplatky spojené so sporením. Banka vám ich môže zaúčtovať za založenie sporenia, vedenie sporenia, výpisoch a výberu peňazí. Pred podpisom zmluvy sa vopred informujte o všetkých poplatkoch.
Rozhodnutie, ako dlho si chcete sporiť, je na vás. Dĺžka sporenia sa väčšinou odvíja od účelu, za akým bolo sporenie založené. Keď si založíte sporenie pre deti, predpokladá sa, že naň budete pravidelne posielať peniaze viac ako 10 rokov. Sporenie na dôchodok taktiež patrí medzi dlhodobé sporenia.
V prípade sporiacich účtov alebo termínovaných vkladov môže ísť o krátkodobé sporenia, z ktorých vyberiete peniaze po 3 až 5 rokoch. Rozhodnutie je však na vás. Jednou z variant je taktiež vybrať nasporenú sumu zo súčasného sporenia a uzatvoriť si nové, výhodnejšie sporenie.
O svoje nasporené financie nemusíte mať obavu. Na Slovensku platí Zákon o ochrane vkladov uložených v bankách a v pobočkách zahraničných bánk. Tento zákon vznikol za účelom poskytnutia náhrad za finančné prostriedky uložené v banke v prípade, že sa pre klienta stanú nedostupnými.
Banky, ktoré prijímajú vklady, majú povinnosť prispievať do Fondu ochrany vkladov jednorazovým vstupným poplatkom a pravidelnými ročnými príspevkami. Vaše vklady sú chránené až do výšky 100 000 €.
Zadajte odhadovanú výšku vkladu a kalkulačka sporenia pre vás nájde najlepšie sporenie. Úrokové sadzby sú pravidelne aktualizované, vďaka čomu si môžete byť istý, že porovnanie sporenia je vždy aktuálne. Kalkulačka sporenia vyhodnotí podmienky jednotlivých sporiacich produktov. Sporenie pre vás zoradí od najvýhodnejšieho, vďaka čomu si viete vybrať to, ktoré je pre vás najlepšie.